ریزش مو را بشناسیم

ریزش مو را بشناسیم

چکیده :

طاسی سر یک واژه عمومی به معنی کاهش موی سر یا هر قسمتی از بدن به هر علتی است . آلوپسی علل متفاوتی مانند هورمونی، خودایمنی، عوارض داروها، کم‌خونی و دیگر عوامل دارد . طاسی به وضعیت نداشتن مو و یا از دست دادن آن در نواحی‌ای که مو در آن نواحی اغلب رشد می‌کند به خصوص در سر، اطلاق می‌شود...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

ریزش مو را بشناسیم!

ریزش مو ، طاسی سر ، طاسی ، کچلی سر ، درمان ریزش مو ، انواع ریزش مو ، تشخیص ریزش مو ، طاسی زنانه ، طاسی مردانه

طاسی سر یک واژه عمومی به معنی کاهش موی سر یا هر قسمتی از بدن به هر علتی است. آلوپسی علل متفاوتی مانند هورمونی، خودایمنی، عوارض داروها، کم‌خونی و دیگر عوامل دارد . طاسی به وضعیت نداشتن مو و یا از دست دادن آن در نواحی‌ای که مو در آن نواحی اغلب رشد می‌کند به خصوص در سر، اطلاق می‌شود . کچلی نوعی عفونت پوست و ریزش موی ناشی از عامل قارچی است.

ریزش مو را بشناسیم

انواع ریزش موها

انواع آلوپسی از طاسی با الگوی مردانه ( که آلوپسی آندروژنیک ، آلوپسی آندروژنتیک ، و آلوپسی آندروژنتیکا نیز نامیده می‌شود و در فارسی می‌توان آن را به طاسی وابسته به هورمون مردانه و یا کچلی آندروژنیک نیز ترجمه کرد ) گرفته ، تا مواردی همچون طاسی منطقه‌ای یا همان آلوپسی آره آتا ، که شامل از دست دادن منطقه‌ای مو در برخی از نواحی سر یا بدن است ، و همین‌طور طاسی کامل یا همان آلوپسی توتالیس ، که به از دست دادن تمامی موی سر به طور کامل اطلاق می‌گردد ، و نیز ریزش موی سرتاسری یا همان آلوپسی یونیورسالیس ، که شامل از دست دادن تمام موهای سر و بدن می‌باشد را ، در بر می‌گیرد .

طاسی مردانه

آلوپسی آندروژنیک مردانه یا طاسی مردانه ریزش مو تیپ مردانه را نمی‌توان یک بیماری محسوب نمود. این وضعیت به طور معمول در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد این وضعیت هستند اتفاق می‌افتد و در واقع نوعی پاسخ فیزیولوژیک بدن آنها به آندروژن‌ها یا همان هورمون‌های مردانه می‌باشد .

موهای ناحیه سر در انسان با وجودیکه رشد غیر وابسته به هورمون جنسی مردانه ( آندروژن ) دارند ، امّا دارای گیرنده خاص هورمونهای جنسی می‌باشند و به همین دلیل این هورمونها می‌توانند بر ریزش مو مؤثر باشند . در مردان بخش‌های فرونتوتمپورال یعنی نواحی جلو و اطراف و مرکز سر دارای گیرنده هورمونی هستند اما در زنان تمام موهای ناحیه سر دارای گیرنده آندروژنی می‌باشند . به همین دلیل در مردان اول ناحیه جلوی سر کاهش مو داریم و بعد ناحیه مرکزی و سپس این دو ناحیه بهم می‌رسند .

برای درمان الوپسی مردانه از آنتی آندروژن ( مانند فیناستراید )، مینوکسیدیل موضعی و روشهای جراحی کاشت مو می‌توان سود برد. بهترین کاندیداهای درمان با مینوکسیدیل مردان با سن کمتر از 30 سال هستند که کمتر از 5 سال است دچار ریزش مو شده‌اند .

طاسی زنانه

آلوپسی آندروژنیک زنانه یا طاسی زنانه را گاهی آلوپسی آندروژنیک آدرنال زنانه هم می‌خوانند ، چرا که در برخی از این زنان سطح سرمی دهیدرواپی آندروسترون سولفات ( با نماد اختصاری DHEAS ) که نوعی آندروژن غده فوق کلیه ( آدرنال ) است ، بالا می‌باشد . در این زنان طرح مشخصی از آلوپسی مرکزی اسکالپ بدون فرورفتگی فرونتوتمپورال پدید می‌آید ولی در سایر زنان کاهش مو در تمام سر بطور یکسان پدید می‌آید و زنان مانند مردان دچار طاسی سر نمی‌شوند .

ریزش مو را بشناسیم

پنهان کردن ریزش مو

یکی از روش‌های پنهان کردن ریزش مو شانه کردن موها در طرفین است به این صورت که موها را شانه کنید تا روی قسمت طاس قرار بگیرد . البته این یک روش موقت است و فقط زمانی کاربرد دارد که میزان طاسی سر خیلی کم باشد و زمانی که طاسی بیشتر شود ، این روش کارایی خود را از دست می‌دهد . روش دیگر استفاده از کلاه ، تکه‌های مو یا کلاه گیس است . کلاه گیس یک لایه مصنوعی یا مو طبیعی است که شبیه موی معمولی می‌ایستد . در بسیاری از این موارد این مو مصنوعی است . تفاوت کلاه گیس‌ها در کیفیت و قیمت آن‌ها است . در ایالات متحده بهترین کلاه گیس‌ها آنهایی هستند که به شکل موی طبیعی دیده می‌شوند . قیمت آنها ده‌ها یا صدها دلار است . سازمان‌ها همچنین موهای افرادی را که می‌خواهند کمک کنند را برای تهیه کلاه گیس برای افرادی که سرطان دارند و موهای خودشان را در حین شیمی درمانی از دست داده‌اند جمع‌آوری می‌کنند .

تشخیص ریزش مو

تست کشش یا pull test این تست کمک می‌کند که استحکام موها ارزیابی شود . کشش خفیفی به گروهی از موها (40 تا 60 عدد) در سه قسمت مختلف وارد می‌شود . تعداد موهای کنده شده در زیر میکروسکوپ شمرده می‌شود . حالت نرمال آن 3 مو در هر قسمت است وبیشتر از آن حالت سستی مو را نشان می‌دهد .

تست انقباض یا pluck test این تست با بیرون کشیدن مو از ریشه و بررسی آن در زیر میکوسکوپ انجام می‌شود برای تعیین تلوژن یا آناژن بودن موها .

نمونه برداری از پوست سر یا Scalp biopsy این تست وقتی که علت بسیار مبهم است انجام می‌گیرد . این تست معمولاً از اطراف مرز شروع ریزش مو انجام می‌شود .

شمارش روزانه موهای ریخته شده یا Daily hair counts این تست معولا هنگامی که نتیجه آزمایش کشش منفی است انجام می‌شود و با شمارش روزانه موهای ریخته شده همراه است. این تست با جمع‌آوری تمامی موهای ریخته شده طی شستن و شانه زدن مو در 14 روز متوالی می‌باشد. اگه این تعداد بیشتر از متوسط 250 مو در روز بود ریزش موها غیرعادی است .

دستگاه سنجش مو یا Trichoscopy این یک تست غیر مخرب برای مو بوده و شامل ابزاری برای بزرگ نمایی و ارزیابی پوست سر و موها می‌باشد .

ریزش مو را بشناسیم


ذکر منبع :

برگرفته از مقالات علمی ریزش مو


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله ریزش مو را بشناسیم توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مقاله ریزش مو را بشناسیم هستیم - پرستار 24

دوستدار شما شکوه شیخی پور

نظرات كاربران

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه سایت

اگر میخواهید آخرین پیشنهادات ما را در ایمیل شخصی خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.